Rioja DOC

Charakterystyka Regionu

Świadomość tożsamości i charakteru

 

Historia

Historia regionu winiarskiego Rioja sięga ponad 2000 lat co potwierdzają znaleziska archeologiczne u stóp łańcucha Sierra de Cantabria gdzie odkryto kamienne zbiorniki na wino. Winiarstwo w regionie zaczęło rozwijać się od czasów rzymskich stając się istotną gałęzią gospodarki iberyjskiej.

Rioja jest również uznawana za kolebkę języka kastylijskiego gdyż w klasztorze Yuso w San Millán de la Cogolla znaleziono pierwsze słowa zapisane po hiszpańsku na marginesie księgi łacińskiej. W 1099 pojawia się pierwsza pisana wzmianka o Rioja, a powstanie klasztorów stawia winiarstwo jako jeden z filarów upraw. Dla rozwoju regionu ma znaczenie również jego położenie na Szlaku Św. Jakuba co pozwoliło na wymianę wiedzy i technologii z resztą Europy.

W czasach kolonialnych wino zdobywa uznanie i zaczyna być eksportowane do Europy i Ameryk. W 19 wieku powstają podwaliny dla nowoczesnej Rioja dzięki wprowadzeniu starzenia na wzór bordoski w dębowych beczkach przez dwóch postępowych arystokratów, markizów Riscala i Muriettę. Dzięki powyższemu wina mogły przetrwać podczas długich podróży do Ameryk i zachwycać złożonością i równowagą tanin.

W drugiej połowie 19 wieku po kryzysie wywołanym filokserą początkowo Rioja skorzystała na 20 lat na deficycie wina francuskiego, również dzięki rozwoju kolei ze skupieniem kilku winiarni przy dworcu kolejowym w Haro, zdobywając kolejne rynki. Z końcem 19 wieku rozpoczął się kryzys w regionie gdy filoksera dotarła do Rioja niszcząc 2/3 winnic i Hiszpania straciła swoje kolonie oraz Francja pozbierała się po klęsce filoksery, co zmniejszyło podaż.

W roku 1925 na mocy dekretu królewskiego powstała najstarsza apelacja winiarska czyli Denominación de Origen w Hiszpanii dzięki staraniom lokalnych producentów chcących chronić zdobywającą prestiż markę. Ale dopiero w latach 60 i 70 ubiegłego wieku Rioja przeszła całkowitą transformację w zakresie jakości i nowych rynków zbytu dzięki inwestycjom, które spowodowały powstanie nowych winnic, w których zastosowano nowe technologie i sprzęt w winogrodnictwie i produkcji. W tym czasie Bilbao i stolica regionu Logroño połączyła autostrada.

W roku 1991 Rioja uzyskała jako pierwszy region w Hiszpanii najwyższą rozpoznawalną kategorię apelacji tzw. Calcificada jako potwierdzenie najwyższej jakości produkowanych tutaj win co ustanowiło ją jako wzór do naśladowania dla innych regionówHiszpanii. Do tej pory jedynie DOQ Priorat posiada podobny poziomjakości.

Gdzie leży Rioja?

Denominación de Origen Calcificada Rioja jest położona w północnej Hiszpanii nad rzeką Ebro, 100 km na południe od Bilbao, 240 km od ujścia rzeki Ebro do morza Śródziemnego i 350 km na północ od Madrytu. Położona jest w trzech wspólnotach autonomicznych północnej Hiszpanii: La Rioja, Kraj Basków i Navarra.

Od północy i południa Rioja jest otoczona górami, a dopływy rzeki Ebro (Oja, Tirón, Najerilla, Iregua, Leza, Cidacos and Alhama) tworzą 7 dolin ze zróżnicowaniem klimatycznym i glebowym. Unikalne położenie geograficzne dzięki pasmu górskiemu Sierra de Cantabria chroni region przed wpływami wiatrów oraz zimnego i wilgotnego klimatu Atlantyckiego, a dzięki pasmom Sierra de la Demanda i Sierra de Cameros od surowego klimatu mesety iberyjskiej. Klimat w Rioja jest klimatem ciepłym umiarkowanym z ciepłymi latami i chłodnymi zimami oraz słoneczną wiosną i latem oraz deszczową jesienią i zimą. W części wschodniej widać więcej wpływu klimatu śródziemnomorskiego, w zachodnie więcej atlantyckiego.

Rioja rozciąga się na 100 km z różnicą wysokości ok. 200 m między Haro na zachodzie na poziomie 480 m.n.p.m. i Alfaro na wschodzie na poziomie 303 m.n.p.m. Tereny uprawne zajmują szerokość 40 km i najwyżej położone parcele położone są 800 m.n.p.m. Z 66 tys. hektarów upraw winorośli w porównaniu do innych regionów winiarskich jest 2 razy mniejsza od Bordeaux, 3 razy większa od Burgundii i Ribera del Duero.

Rioja dzieli się na następujące 3 strefy:

  • Rioja Alta położoną na zachód od stolicy regionu Logroño i większości na południowym brzegu rzeki Ebro poza obwodem Sonsierra
  • Rioja Alavesa położoną na północnym brzegu rzeki Ebro
  • Rioja Oriental leżacą na wschód od Logroño ciągnącą się do Alfaro

Zróżnicowanie gleb i mikroklimatów nadaje winom Rioja unikalne cechy.  

Rioja Alavesa wyróżniają gleby glinisto-wapienne.

Rioja Alta i Oriental mają gleby gliniaste z duża zawartością żelaza w górnych partiach i aluwialne przy brzegach rzeki Ebro i jej dorzecz.

Rioja Orental jest najcieplejszą strefą ze średnią temperaturą wyższą o 1 stopień.

Uprawy i produkcja wina

Zatwierdzono do upraw 14 szczepów winogron w tym 5 czerwonych i9 białych. Tempranillo zajmuje 75% upraw.  Wina czerwone stanowią 85% sprzedaży, białe 9% i różowe 6%. 

65% sprzedawanych win czerwonych jest starzonych w beczce.

Czerwone szczepy:

  • Tempranillo
  • Garnacha Tinta
  • Graciano (Bovale)
  • Mazuelo (Carignano)
  • Maturana Tinta.

Wina czerwone:

  • Młode / Generyczne
  • Crianza 2 lata starzenia (co najmniej rok w beczce 225 l)
  • Reserva 3 lata starzenia (co najmniej rok w beczce 225 l i 6 miesięcy w butelce)
  • Gran Reserva 5 lat starzenia (co najmniej 2 lata w beczce 225 l i 2 lata w butelce)

Wina musujące (metoda tradycyjna):

  • Młode / Generyczne
  • co najmniej 15 miesięcy starzenia nad osadem
  • Reserva co najmniej 24miesięcy starzenia nad osadem
  • Gran Añada co najmniej 36miesięcy starzenia nad osadem

Białe szczepy:

  • Viura (Macabeo)
  • Malvasía
  • Garnacha Blanca
  • Tempranillo Blanco
  • Maturana Blanca
  • Turruntés
  • Chardonnay
  • Sauvignon Blanc
  • Verdejo

Wina białe i różowe:

  • Młode / Generyczne
  • Crianza 1,5 roku starzenia (co najmniej 6 miesięcy wbeczce 225 l)
  • Reserva 2 lata starzenia (co najmniej 6 miesięcy w beczce 225 l)
  • Gran Reserva 4 lata starzenia (co najmniej 6 miesięcy w beczce 225 l)

 

Tradycyjny podział jakościowy ze względu na starzenie w beczce gdzie Gran Reserva produkowane są tylko w najlepszych rocznikach z najlepszych jakościowo owoców, mimo że nadal istnieje nie jest obecnie oczywistym wykładnikiem dla najlepszych win.
Wina w Rioja są zdecydowanie bardziej zróżnicowane.
Najwięcej swobody daje tzw. “zielona” etykietka Rioja gdzie mamy do czynienia z młodym winem najniższej jakości ale również z pewnego rodzaju eksperymentami czyli winami generycznymi gdzie np. kupażowane są wina w części dojrzewane w beczce (nie koniecznie w beczce 225 l), a w części w zbiornikach stalowych lub amforach co nie spełnia kryteriów dla poziomów jakościowych win tradycyjnych ale ze względu na nowatorską winifikację stanowi o większej wartości koneserskiej i cenie takich win.
W 2017 rada apelacji zatwierdziła regulację dla identyfikacji pojedynczych wyjątkowych parceli czyli unikatowych winnic ponad 35 letnich co odzwierciedla tendencję dla wyróżnienia jak najlepszych siedlisk gdy dane wino powstaje z konkretnej parceli i również ma podkreślić różnorodność regionu Rioja.










Enoturystyka

Rioja jest regionem kompletnym gdzie czekają na nas licznedegustacje win, atrakcje kulinarne, obiekty historyczne,wykopaliska, bogactwo krajobrazów i architektury oraz bardzoprzyjaźni ludzie.
Winnice Ysios w Laguardia, Marqués de Riscal w Elciego i Bai Gorri w Samaniego to perełki architektoniczne.
Do ciekawych atrakcji należy dystrykt winnic stacji kolejowej w Haro,które wspólnie organizują degustacjehttps://www.barrioestacion.com/en/visits
oraz coroczna Bitwa Winna http://www.batalladelvino.com/

Do wpisu użyto materiałów dostępnych na stronach https://riojatrade.com/ i https://riojawineacademy.com/

Podobne wpisy